Святкуємо день рідної мови - "Вай, си глоса-му румеку! Мово ти моя румейська!"
![](https://static.wixstatic.com/media/d3f308_96e323706ad04a8ab6d026868396bbf2~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_735,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/d3f308_96e323706ad04a8ab6d026868396bbf2~mv2.jpg)
До Міжнародного дня рідної мови "Енотіта" провела захід, присвячений мові і культурі надазовських греків “Вай, си глоса-му румеку! Мово ти моя румейська!”
Румейська мова — одна з двох рідних мов греків, які компактно проживають на півдні Донецької області. Цією мовою, яка сформувалася у добу раннього середньовіччя на теренах Візантії, історично розмовляли греки Криму, які в кінці XVIII століття були переселені у Надазов’я. Сьогодні румейська мова знаходиться під загрозою зникнення.
Нашою подією ми хотіли привернути увагу до мови та культури греків Надазов’я й ще раз підкреслити необхідність збереження культурно-лінгвістичного різноманіття України.
![Ансамбль народної музики греків Надазов'я "Охтрас"](https://static.wixstatic.com/media/d3f308_324446749864457c941fb39c5b95bed0~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_735,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/d3f308_324446749864457c941fb39c5b95bed0~mv2.jpg)
На заході всі присутні мали можливість почути традиційні пісні румейською мовою у виконанні фольклорного ансамблю «Охтрас», у складі Богдана Самка, Миколи Шамлі, Миколи Качекана. Артисти зіграли прекрасну музику і подарували чудовий настрій. Окремо дякуємо Федерації грецьких товариств України за сприяння приїзду артистів з Донецької області!
На нашому святі пройшла презентація колисковою румейською мовою. Композиція ""Ту мурфуцку-м, сопа, тьмить" була записана у виконанні Світлани Плечак в рамках проєкту «Рідна колисанка». Проєкт реалізувався за підтримки Інклюзивне мистецтво = програма Українського культурного фонду. Дякуємо Жерліциній Юлії, керівнику громадської організації 'Вулик ідей' за ідею і співпрацю в записі колискової румейськоі мовою.
![](https://static.wixstatic.com/media/d3f308_a09d728be7e34c8db1a0f697f0abbc0d~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_735,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/d3f308_a09d728be7e34c8db1a0f697f0abbc0d~mv2.jpg)
Маргарита Араджионі провела цікаву презентацію про обряди надазовських греків - як святкували весілля, хрестини, народження дітей. Гості мали можливість поспілкуватися з носіями мови, дізнатись більше про історію та культуру греків України, продегустувати страви традиційної кухні.
Дякуємо усім присутнім та тим, хто допомагав.
Ас васил‘евун румей!