Грецька операція НКВC 1937. День пам'яті

15 грудня - день пам’яті жертв пам’яті жертв «Грецької операції НКВС». У цей день українські греки вшановують пам’ять репресованих радянськими каральними органами впродовж 1937-1938-го років.
У цей день у Києві наше товариство "Енотіта" провело захід присвячений роковинам початку «Грецької операції НКВС».
Грецька спільнота в Україні спиралася на потужну культурну традицію й разом з іншими розвиненими національними спільнотами ставала на заваді побудові суспільства «радянських людей». 12 грудня 1937-го вийшла директива №50215 НКВС, яка дала поштовх «Грецькій операції». Арешти пройшли в усіх місцях компактного проживання греків, зокрема в Криму, Одеській, Донецькій області, Харкові та Києві. За оцінками істориків, в межах операції були заарештовані від 7600 до 9400 осіб, здебільшого чоловіки. Більшість заарештованих невдовзі була розстріляна, решта – отримали 10 років ГУЛАГу.

Під час заходу наші спікери, зокрема Афіна Хаджинова розповіла про передумови, наслідки цієї трагедії для греків України. В результаті операції була ліквідована еліта української грецької меншини. Були закриті Маріупольський грецький театр, Маріупольський грецький педагогічний технікум, грецькі національні школи, грецька газета і журнал, видавництво і типографія. Удару було завдано по цілісному національному організму, невід’ємній складовій української історії та культури. Під час сталінського терору, в ході так званої «Грецької операції НКВС» всі досягнення та надбання української елінізації, як і всіх інших національно-культурних перетворень в республіці, було знищено. Наслідки політичних переслідувань проти грецького етносу залишили величезний негативний відбиток на розвитку грецької громади і її культури в Україні та всьому колишньому СРСР.
На заході був продемонтрований документальний фільм про “Грецьку операцію НКВС” "Хвилі - Кύματα".
"Хвилі" - документальний фільм студії «ZMIST». "Хвиля" - це таємна назва репресивної операції 1938-1939 рр. радянської влади проти греків Приазовя. В результаті неї загинули тисячі українських греків. Але, нажаль, це не перша і не остання хвиля знищення цього народу. Спочатку - Російська Імперія, згодом - Радянська Росія, а зараз - Російська Федерація, яка розвязала війну на території України. В епіцентрі якої знову опинилися греки.
Члени нашого товариства поділились особистими історіями про репресованих родичів. Конкретний приклад дає можливість показати дуже документально як відбувались репресії і як це впливало на родини, дітей, матерів.

Ігор Кулик, директор Галузевого державного архіву Український інститут національної пам'яті, розповів як самостійно можна знайти інформацію про репресованих родичів в архівах, адже багато людей досі навіть не знають про обставини арештів чи про навіть існування репресованих в родині.
В кінці заходу відбувалась дискусія запрошених гостей і виступ Ігора Ходжаніязова з виконанням традиційних грецьких композицій.